8ogi9d6x2f Alice Software Torrents http://alicesoftwaretorrents.blogspot.com/
English (United Kingdom) Lithuanian Russian (CIS)

Etnokultūrinis

     Didžiasalio etnokultūrinis draustinis

     Įsteigtas išsaugoti Didžiasalio keturiasdešimt dviejų sodybų gatvinį kaimą, jo urbanistinę (planinę, erdvinę, tūrinę) struktūrą, autentišką ar tradicinį visos teritorijos ir joje esančių atskirų sklypų užstatymo tipą(-us), autentišką ar tradicinę statinių architektūrinę išraišką, gamtinę aplinką.

     Didžiasalis – 42 sodybų gatvinis kaimas, 1971 metais paskelbtas vietinės reikšmės architektūros paminklu. Įsikūręs 16 a. viduryje Šventelės upelio slėnyje. Iš pietų pusės Didžiasalį juosia Švenčionių aukštuma. 1741 metais gyvenvietę sudarė 7 sodybos, kuriose buvo įsikūrę 16 gyventojų. 

     Patys gyventojai dažnai savo kaimą vadina „Salomis“ ar „Sala“, kartais „Didžioji sala“. Paminklinių pirkių, statytų 19 a. pabaigoje (4 dvigalės ir 2 viengalės), stogai gegniniai, dvišlaičiai. Svirnai, dažniausiai šoniniai, du su priesvirniais, mažai pakitę. Tvartai galiniai ir šoniniai, dauguma 2 patalpų. Vyrauja permėtinės struktūros dvišlaičiai stogai. 1940–1945 metų laikotarpiu gaisrai sunaikino didesnę dalį kaimo pastatų.

Atnaujinta (Rugsėjo 23 d., 2014)