8ogi9d6x2f Alice Software Torrents http://alicesoftwaretorrents.blogspot.com/
English (United Kingdom) Lithuanian Russian (CIS)

Neversčių uosynas

     Neversčių botaninio draustinio įsteigimo tikslas – išsaugoti natūralias uosynų bendrijas. Paprastas uosis (Fraxinus excelsior) – vienintelis alyvmedinių (Oleaceae) šeimos, uosių (Fraxinus) genties atstovas, natūraliai augantis Lietuvoje. Augalas neilgaamžis, retai išgyvena virš 250 metų. Švesiamėgis, mėgsta derlingą kalkinę dirvą. Gryni uosynai – reti, šie medžiai dažniausiai aptinkami drauge su eglėmis, liepomis, klevais, ąžuolais, juodalksniais, beržais.

     Uosių pumpurai priešiniai, trumpi, juodi arba rausvai juodi, plačiai kūgiški arba kiaušiniški, trumpai neaštriai nusmailėję, su keletu išgaubtų mėsingų žvynelių. Viršūniniai pumpurai stambesni. Paprastųjų uosių pumpurai sprogsta palyginti vėlai gegužės viduryje. Tuo metu jau būna sulapoję daugelis medžių. Dėl to liaudyje uosis kartais vadinamas medžiu snaudaliumi. Pavieniui augantys uosiai pradeda derėti 1525 metų, miške 3040 metų.

     Uosio balana šviesi, gelsvai balkšva, palyginti plati, o branduolys tamsus, rusvas. Šer­dies spinduliai siauri, nėra labai ryškūs. Mediena sunki, tvirta ir kieta, tačiau lanksti ir elastinga, džiovinama mažai susitraukia, gerai poli­ruojama, todėl plačiai naudojama lenktiems baldams, slidėms, ratlankiams, taip pat parketui ir fanerai ga­minti. Paprastasis uosis rudenį ilgai išlaiko žalią spalvą ir gražiai dera įvairiaspalvių lapų fone. Paprastojo uosio sėklomis minta paukščiai ir smul­kūs graužikai. Jaunų medžių žievė ir ūgliai mėgsta­mi elninių žvėrių. Uosio žievė anksčiau vartota kaip vaistas, o lapai galvijų pašarui. Uosio lapai tinka ir arbatai (kartu su šermukšnio, liepos, ožrožės, avietės, žemuogės la­pais).

     Uosis lietuvių mitologijoje – teisingumo medis. Protėviai tikėjo, kad jis padeda suprasti mūsų paskirtį, simbolizuoja klestėjimą, gerovę, apsaugą, dievišką žmonijos kilmę. Buvo sakoma, kad visi medžiai turi akis ir mato, o uosis yra aklas... Iš uosio buvo gaminamos strėlės ir tikima, jog tokia strėlė niekad nepralekia pro šalį.

 

Atnaujinta (Rugsėjo 14 d., 2018)