8ogi9d6x2f Alice Software Torrents http://alicesoftwaretorrents.blogspot.com/
English (United Kingdom) Lithuanian Russian (CIS)

Sakmės

     Šiose buvusiose Nalšios žemėse išlikę pasakojimai, tam tikras dar senovėje susiformavęs požiūris į aplinką, gamtos dėsnius, žmogaus kuriamą kultūrą. Visa tai vertybių pavidalu perduodama iš kartos į kartą. Šias vertybes įvilko į literatūrinį sakmės rūbą rašytojas ir publicistas Šarūnas Laužadis.

     Pasak rašytojo, ,,tauta be praeities – tarsi medis be šaknų, be tvirtybės. Šventieji ąžuolai... Šventosios girios, šilai... Ne visi, deja, suprantame, kad tai mūsų istorijos dalelė. O gal ne kiekvienas net supranta, kam ta istorija reikalinga? Tada prisiminkime seną romėnų posakį: „Žmonės, nežinantys istorijos, visada lieka vaikais.“ Kaip tai aktualu šiandien mūsų Lietuvai, ypač jos jaunajai kartai. Šiose legendose aprašomos konkrečios asmenybės, vietos, kurios yra gamtos ar istorijos paminklai, o minimi faktai paremti istorijos šaltiniais. Į legendas sudėta daug senųjų lietuviškų papročių, švenčių, vardų, taip pat senųjų tautiškų tradicijų.

     Paklausime, kam viso to reikia? Ogi pasklaidykime istorijos puslapius ir pamatysime, kad sparčiausiai nutautinamos Lietuvos etninės žemės buvo iš rytų pusės, o labiausiai amžių bėgyje kentėjo Nalšios žemė. Tad nieko neturėtų stebinti, jei dar po kelių šimtmečių, ar net dešimtmečių šiame krašte nebeliks nieko lietuviško... Tačiau kas beįvyktų - legendos apie Nalšios žemę jau liks ir primins mūsų ainiams, kad yra Lietuvoje tokia žemė - Nalšia."

     Sakmėse minimos regioninio parko vietovės, jų vardų kilmė, žiloje senovėje vykę įvykiai.

 

Rakštelių ežero turtai

Sakmė apie akmenį su pėda

Sakmė apie Bėlio ežero lobį

Sakmė apie Beržuvį

Sakmė apie Kančiogino ežerą

Padavimas apie Lino verdenę

 

 

Atnaujinta (Rugpjūčio 03 d., 2017)