8ogi9d6x2f Alice Software Torrents http://alicesoftwaretorrents.blogspot.com/
English (United Kingdom) Lithuanian Russian (CIS)

Kasdienės duonos atsinešt einu...

     Vasario 5-ąją minime Šv. Agotos, Duonos dieną. Ši diena minima ne tik Lietuvoje. Štai Katanijos mieste, Sicilijoje, kur kažkada gyveno mergelė Agota, ji švenčiama net keletą dienų.

     Vasario 5-ąją nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdienį maistą – duonelę. Šią dieną buvo kepama duona, atliekamos aukojimo apeigos dievams: Žemynai ir Žemėpačiui. Paskui persikelta į bažnyčią, kur iki šiandien šventinama Agotos duona. Šią dieną minimos ir Agotos varduvės. Apeigų su duonele būta ne tik per kalendorines, bet ir per šeimos šventes. O seniau darbų pradėtuvių ir pabaigtuvių metu duonos riekelę šeimininkai nešdavosi ir į sėją, ir į pjūtį. Etnologas L. Klimka kalendorinių švenčių aprašymuose pabrėžia duonos kepimo esmę ir svarbą: „Tešlos užraugimui ir duonos kepimui senovėje buvo teikiama sakralinė prasmė. Šis darbas šventas – jis imituoja pasaulio sutvėrimą. O kepalaitis yra tarsi jo modelis, kryžiaus ženklu padalytas į keturias pasaulio šalis. Todėl niekada nevalia duonos dėti padu į viršų – sutriks pasaulyje nusistovėjusi tvarka, o tiesa gali tapti melu.“ Šios vertybės buvo itin reikšmingos.

     Šiandien minint Duonos dieną turbūt tikslingiausia su jaunimu kalbėti apie žmogiškųjų vertybių, atkeliavusių iš seniau, išlaikymą iki šių dienų, Šv. Agotos reikšmę šiandieniniame pasaulyje, šventintos duonos „galią“, kasdienės duonos kepimo tradicijas anksčiau ir dabar bei minimą duoną tautosakoje.

     Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykloje vasario 5 dieną vyko renginys „Kasdienės duonos atsinešt einu“. Jame dalyvavo Švenčionėlių socialinių paslaugų Vaikų dienos centro vaikai su socialine pedagoge Jūratė Trebnik. Renginio pradžioje kartu su Vaikų dienos centro nariais ieškojome sąsajų tarp dar prieš krikščionybę minėtos Gabijos dienos ir iki šių dienų minimos Šv. Agotos dienos. Apie duonos ir namų židinio dievaitę Gabiją kalbėjome ir dėl to, kad Šventos kaime esančiame Mitologiniame take skulptorius Mindaugas Aučyna ją įkūnijo vaizduodamas duonos kepalėlį, pažymėtą kryželiu. Ši skulptūra – tai savotiška galimybė šiandieniniam žmogui tarsi išgirsti senojo tikėjimo aidus. Taigi svarbu akcentuoti, kad Gabijos mitines funkcijas vėliau perėmė Šv. Agota, kurios dieną ir minėjome.

     Bažnyčioje pašventinta, Šv. Agotos duonelė visus metus namuose laikoma garbingoje vietoje. Manoma, kad ji saugo namus nuo gaisro, nuo gyvatės įkandimo ir nuo ligų. Dažnai minima duona ir tautosakoje. Patarlės įteigia duonelės svarbą žmogaus gyvenime, o pasakos mažuosius moko pagarbos kasdieninei duonelei. Literatūroje ji vadinama labai gražiai: duonelytė, duonukė, duonužė, duonutėlė... Minėdami Duonos dieną, kartu su vaikais prisiminėme pasakas, patarles, istorijas, kuriose minima duona.

     Jaunimą taip pat svarbu supažindinti su ilgu darbo procesu: nuo javų sėjos iki duonos ant stalo. Tad kartu su renginio dalyviais turėjome galimybę visi drauge analizuoti „Rugio gyvenimą“. Visus metų darbus, susijusius su duona, pateiktus vaizdinėje medžiagoje, nagrinėjome pagal mėnesius. O kai kuriuos medinius įrankius vaikai apžiūrėjo iš arčiau. Ragavo ir naminės duonelės. Nors šiandien pasaulyje kepama tūkstančiai duonos rūšių, kiekvienam iš mūsų skaniausia ta, kuri kepama nuo senų senovės. Ir net jei paklaustume lietuvių, gyvenančių užsienyje, kokios duonos labiausiai norėtumėte turėti ant savo stalo, dažnas tikriausiai atsakytų – juodos lietuviškos ruginės duonos. Ne veltui duona laikyta ir gyvenimo simboliu. Sakoma, kad ragaudamas duonos, žmogus jaučia gyvenimo skonį.

     Pajusti praeities dvelksmą, pažinti dabarties esmę, atrasti žmogiškąsias vertybes, atkeliavusias iš seniau, prasmingai praleisti laisvalaikį – šįsyk tokią galimybę vaikams dovanojo Švenčionėlių socialinių paslaugų centro administracija bei Dienos centro vadovės Jūratė Trebnik ir Jolita Morozienė. Dėkojame Jums už bendradarbiavimą ir už suteiktą galimybę vaikams prisiliesti prie svarbių tradicijų ir kultūros elementų.