8ogi9d6x2f Alice Software Torrents http://alicesoftwaretorrents.blogspot.com/
English (United Kingdom) Lithuanian Russian (CIS)

Žalioji savaitė Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykloje

    Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykla – erdvė, kurioje susitinka gamtos mylėtojai ir jos puoselėtojai. Tai vieta kažko pradžiai. Kartais įgyvendinamos idėjos, kartais prasmingo susitikimo, o neretai naujų žinių, pojūčių, atradimų gamtoje užuomazgai. Šioje mokykloje besilankantys daugiausiai dėmesio skiria gamtos pažinimui.

 

    Tačiau mokyklos aplinka pritaikyta ne tik edukacijoms, bet ir poilsiui apsistojus ilgesniam laikui. Gražu, prasminga ir įdomu, kai visa tai įmanoma sujungti – mokytis ir pažinti poilsiaujant. Ir geriausia, kai į visa tai įtraukiama jaunoji karta.

    Antrus metus Sirvėtos regioninio parko direkcija ne tik kraštiečiams, bet ir svečiams iš kitų miestų organizuoja vaikų vasaros stovyklas. Penkias darbo dienas pradinukai praleidžia gamtos apsuptyje, dalyvauja aktyviose pažinimo veiklose, keliauja, kuria ir labai daug bendrauja tarpusavyje. Kasmet vaikams siūloma atnaujinta programa, kad patys aktyviausieji galėtų dalyvauti ne kartą. Šių metų vaikų vasaros poilsio stovyklos tema buvo „Mes – svečiai gamtoje“. Apie gyvūnų ir net žmonių svetingumą gamtoje kalbėjome įvairiais būdais. Specialistai vaikams daug pasakojo apie gyvūnų pėdsakus, paliekamus gamtoje, apie atliekamus jų tyrimus mūsų šalyje ir kt. Taip pat daug kalbėta ir apie kitokius pėdsakus, randamus gamtoje – žmogaus paliktas šiukšles, sugadintus tiltus, be priežasties trypiamą žaliąją zoną ir pan.

    Taip pat specialistai kartu su vaikais stovykloje vykdė tęstinę veiklą „Žalioji savaitė“. Tai penkias dienas trukusi veikla. Kiekvienos dienos tema buvo vis kita, tačiau visos susijusios su gamta. Pirmąją savaitės dieną vaikai klausėsi pranešimo apie vabalų gyvenimą. Taip pat vykdė praktinę užduotį – gamino, dekoravo ir gamtinėmis medžiagomis patys užpildė vabalų viešbutį. Dalį šio kūrybinio darbo vaikai atliko miške. Kol vyko pažintis su vabalais, suaugusieji išgirdo daug nekasdienių klausimų: Ar vabalų viešbutyje apsigyvens maža varlė? Kodėl vabalams reikalingas stogas? Ar skruzdėlė viešbučio viduje sukraus skruzdėlyną? O atsakymų į šiuos klausimus vaikai ieškojo kartu su ekologu Eriku Garbuliu.

    Antrąją dieną vyr. rekreacijos vadybininkas Pavel Trusov stovyklautojus pakvietė į užsiėmimą „Vieno avilio istorija“. Pažintis su bitėmis daugiausiai vyko per patyrimą. Pasipuošęs bitininko kostiumu, specialistas kalbėjo apie bičių šeimą, jų rūšis, avilio konstrukciją ir, žinoma, apie žmogaus saugumą dirbant šalia avilio. Įdomiausia vaikams buvo praktinė užsiėmimo dalis, kai jie patys mokėsi į rėmelius įdėti natūralaus vaško plokštelę. Šių dienų vaikai – labai žingeidūs. Vykdant švietėjiško tipo veiklas, suaugusiems bene kiekvienas užduoda daugybę klausimų, labai daug pasakoja apie savo patirtį aptariama tema. Vieni avilį ir jo vidų matė iš arti, kitų tėvai ar seneliai laiko bites, o dar kita grupė daug informacijos gavusi iš knygų ar interneto. Ir kai tokiomis situacijomis pajuntame tarp vaikų žinių konkurencingumą, pasidaro ne tiek svarbu, iš kur ir kokiu būdu ta informacija atkeliauja iki jų. Akivaizdu, kad internetas taip pat ne visada – priešas.

    Trečiąją dieną veiklų ciklo „Žalioji savaitė“ metu vaikams buvo pristatyta dendrologijos – mokslo apie medžius tema. Vaikai mokėsi ne tik atskirti populiariausius Lietuvoje augančius medžius. Jie taip pat juos mėgino skirstyti pagal neretai žmonių vartojamus metaforiškus pavadinimus. Daugumai buvo keista, kad „kačiukų medžiu“ vadiname blindę, „geldos medžiu“ – gluosnį, o „smuiko medžiu“ – eglę. Ir vis dėlto įdomiausia iš vaikų buvo sužinoti, ar jie daugiau žino apie Paryžių, ar apie Lietuvoje augančius medžius? Tądien aktyviausieji suskubo įrodyti, kad jiems žinių užtenka ir apie Prancūzijos sostinę, ir apie mūsų medžius.

    Ketvirtąją stovyklos dieną vaikai lankėsi Zarasuose. O Zarasų turbūt dauguma neįsivaizduojame be ežerų. Tad būtent tądien būnant prie vandens daug kalbėta apie vandenį. Gamtos mokykloje vyr. kraštotvarkininkas Marius Semaška vaikams pademonstravo įdomių bandymų su vandeniu. Kartu su jais diskutavo apie vandens reikšmę žmogaus sveikatai.

    Ir penktąją dieną tęstinę veiklą apie gamtą užbaigėme diskusijomis apie sparnuočius. Šįkart daug mažųjų dėmesio sulaukė gražuolis tetervinas. 2018-ieji – tetervino metai. Taip skelbia Lietuvos ornitologų draugija (LOD). Su mažaisiais gamtininkais apie jį daugiausia ir kalbėjome. Vaikai itin domėjosi LOD veikla, savarankiškai išsiaiškino, kokius darbus atlieka ornitologai. Taip pat žaisdami visi turėjo galimybę pasitikrinti savo žinias ir išgirsti daug informacijos apie šio paukščio paplitimą Europoje, apie ypatingą jo išvaizdą, gyvenamąją aplinką, maitinimąsi ir, žinoma, apie specialistų atliekamus tetervinų skaičiavimo metodikas ir pačius jų skaičiavimus mūsų krašte.

    Mintis užsiėmimų ciklą apie gamtą „Žalioji savaitė“ įtraukti į vaikų vasaros poilsio stovyklos veiklos planą kilo tada, kai pirmieji stovyklautojai dar praėjusių metų vasarą išreiškė norą apie gamtą sužinoti kuo daugiau. Jau pirmosios stovyklos metu girdėjome: o apie ką dar įdomaus mokysimės? O ką darysime paskui? Į kokį mišką eisime? Pažinti, atrasti, suprasti ir įsiminti – siekiai, be kurių stovyklos gamtos mokykloje neįsivaizduojamos. Tad viliamės, kad stovyklautojų lūkesčius kuo daugiau sužinoti apie gamtą – pateisinome. Auga, tobulėja vaikai, kartu su jais augame, mokomės, įgyjame vis naujų patirčių mes patys, Sirvėtos regioninio parko direkcijos specialistai. Tuo pačiu tikime, kad mažųjų bendraminčių kasmet sulauksime vis daugiau.