Sveikatos priežiūra: pagrindiniai prietaisai, kuriuos verta turėti namuose
Sveikata – viena didžiausių gyvenimo vertybių, kurios dažnai nevertiname, kol nesusiduriame su problemomis. O atsižvelgiant į šiuolaikinį greitą gyvenimo tempą, vizitai pas gydytojus kartais tampa tikru iššūkiu. Būtent todėl gebėjimas stebėti savo ir šeimos narių sveikatą namuose yra itin svarbus. Namuose turėdami pagrindinius sveikatos priežiūros prietaisus galite ne tik greitai pastebėti pirmuosius ligų simptomus, bet ir nuolat stebėti savo sveikatos būklę bei užkirsti kelią rimtesnėms problemoms.
Pagrindiniai sveikatos priežiūros prietaisai, kuriuos verta turėti namuose
Viena iš dažniausiai pasitaikančių sveikatos problemų yra kraujospūdžio svyravimai. Aukštas ar žemas kraujospūdis gali signalizuoti apie rimtas širdies ir kraujagyslių ligas. Todėl kraujospūdžio matuoklis yra vienas iš svarbiausių prietaisų, kurį verta turėti kiekvienuose namuose. Jis suteikia galimybę reguliariai stebėti savo kraujospūdį bei širdies ritmą, o pastebėjus nukrypimus nuo normos – imtis atitinkamų veiksmų. Tačiau be kraujospūdžio matuoklių yra ir kitų sveikatos priežiūros prietaisų, kurie gali būti naudingi, pavyzdžiui, inhaliatoriai, pulsoksimetrai ar termometrai.
Kraujospūdžio matuoklis – prietaisas, kuris turėtų būti kiekvienuose namuose
Kraujospūdžio svyravimai gali būti pavojingi sveikatai, nes dažniausiai jie yra susiję su širdies ir kraujagyslių ligomis. Aukštas kraujospūdis (hipertenzija) dažnai yra „tylioji“ liga – ji gali nesukelti jokių ryškių simptomų, tačiau ilgainiui pažeisti kraujagysles, širdį, inkstus ir smegenis. O žemas kraujospūdis (hipotenzija) gali sukelti svaigulį, silpnumą ir kitus nemalonius simptomus. Tad nuolatinis kraujospūdžio stebėjimas padeda anksti pastebėti nukrypimus nuo normos ir laiku imtis veiksmų – kreiptis į specialistus, koreguoti gyvenimo būdą ir jei reikia, vartoti vaistus.
Kokį kraujospūdžio matuoklį rinktis?
Apsilankę Gintarinė.lt, galite pamatyti daugybę skirtingų spaudimo matuoklių, tačiau kuo jie skiriasi ir kokį geriau pasirinkti?
Automatiniai spaudimo matuokliai. Šie matuokliai yra paprasti naudoti ir tinkami visiems šeimos nariams. Jie automatiškai pripučia manžetę ir parodo rezultatus ekrane.
Riešo spaudimo matuokliai. Šie prietaisai yra kompaktiški ir patogūs kelionėse. Tačiau matuojant spaudimą ant riešo, rezultatai gali būti ne tokie tikslūs. Todėl rekomenduojama naudoti juos kaip papildomą priemonę, o ne pagrindinį kraujo spaudimo aparatą.
Mechaniniai spaudimo matuokliai. Jie yra tikslūs ir patikimi, tačiau reikalauja įgūdžių ir patirties, kad tinkamai pripūstumėte manžetę ir išmatuotumėte kraujospūdį stetoskopo pagalba. Pastarieji dažniausiai naudojami medicinos darbuotojų.
Inhaliatoriai – pagalba kvėpavimo problemoms spręsti
Inhaliatorius – tai naudingas prietaisas, kuris gali tapti būtina pagalba visai šeimai, ypač šaltuoju metų laiku ar sergant lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis. Jis greitai ir efektyviai palengvina peršalimo, bronchito, sinusito ar astmos simptomus, padėdamas sumažinti nosies užgulimą, kosulį ir kvėpavimo sunkumus. Naudojant inhaliatorių, vaistinė medžiaga tiesiogiai patenka į kvėpavimo takus, todėl veikia greičiau nei geriamieji vaistai. Be to, inhaliacijos su fiziologiniu tirpalu padeda drėkinti kvėpavimo takus ir palengvina gleivių pasišalinimą. Tačiau yra skirtingų inhaliatorių tipų, tad aptarkime esminius jų skirtumus.
Kompresoriniai inhaliatoriai. Tai vieni populiariausių ir patikimiausių inhaliatorių. Jie suspausto oro pagalba sukuria smulkias daleles, kurias galima lengvai įkvėpti. Tinka įvairiems vaistams ir dažnam naudojimui. Tačiau nėra kompaktiški ir skleidžia didesnį triukšmą, todėl gali gąsdinti vaikus.
Ultragarsiniai inhaliatoriai. Šie prietaisai veikia ultragarsinių bangų pagalba, kurios suskaido skystį į smulkias daleles. Jie yra tylūs, tačiau netinka visiems vaistams (pavyzdžiui, hormoniniams).
Tinkliniai inhaliatoriai. Naujausios technologijos prietaisai, kurie veikia itin tyliai, yra kompaktiški ir efektyvūs. Tinka vaikams, nes juos galima naudoti net miegant.
Pulsoksimetrai – deguonies kiekio kraujyje stebėjimui
Pulsoksimetras – tai mažas, bet itin naudingas prietaisas, kuris leidžia greitai ir tiksliai stebėti deguonies kiekį kraujyje bei pulsą. Turint jį namuose, galima lengvai stebėti sveikatos būklę sergant kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip plaučių uždegimas, bronchitas ar COVID-19. Pulsoksimetras ypač praverčia šeimoms su vaikais, senjorais ar sergantiems lėtinėmis ligomis, nes padeda anksti pastebėti deguonies trūkumo požymius ir laiku kreiptis į gydytoją. Šis prietaisas yra paprastas naudoti, o jo rodmenys gali padėti išvengti rimtų komplikacijų. Normalus deguonies kiekis kraujyje yra nuo 95% iki 100%. Jei šis rodiklis nukrenta žemiau 90%, būtina kreiptis į gydytoją.
Termometrai – prietaisas, kurį rasite kone kiekvienoje vaistinėlėje
Kūno temperatūros matavimas yra viena iš pirmųjų priemonių nustatant infekcijas ir uždegimus. Karščiavimas dažnai yra pirmasis simptomas, įspėjantis apie prasidedantį virusinį ar bakterinį susirgimą. Be to, kūno temperatūros pokyčiai taip pat gali signalizuoti apie kitas sveikatos problemas, tokias kaip hormonų sutrikimai ar imuninės sistemos reakcijos. Turint termometrą, lengviau stebėti ligos eigą, įvertinti vaistų nuo temperatūros efektyvumą ir nuspręsti, kada būtina kreiptis į gydytoją. Bet kokį termometrą pasirinkti?
Skaitmeniniai termometrai. Populiariausi dėl savo greito ir tikslaus matavimo. Jie itin greitai parodo rezultatus ir yra saugūs naudoti vaikams bei suaugusiems. Naudojami matuojant temperatūrą pažastyje, burnoje ar tiesiojoje žarnoje.
Bekontakčiai termometrai. Šie termometrai matuoja temperatūrą per atstumą, dažniausiai nuo kaktos arba ausies. Jie ypač patogūs mažiems vaikams ir kūdikiams, nes matavimas vyksta greitai ir nereikalauja fizinio kontakto. Be to, idealiai tinka naudoti naktį, netrikdant mažylio miego.
Gyvsidabriniai termometrai. Anksčiau buvo plačiai naudojami, tačiau dėl gyvsidabrio toksiškumo juos keičia saugesnės alternatyvos. Bet visgi, daugelis dar naudoja juos namuose. Gyvsidabriniai termometrai laikomi labai tiksliais, bet prireikia daugiau laiko rezultatams gauti (apie 5–10 minučių).